English

Protikorupční barometr


Historie změn

Transparentní financování politických stran — #42 Peněžní dary na kampaň z účtu na účet

Politické strany by si měly zřídit zvláštní transparentní bankovní účet v České republice pouze pro účel voleb. Politické strany by směly přijímat peněžní a jiné dary na volební kampaně pouze pokud by byly převedeny z bankovního účtu od finanční instituce se sídlem v zemi OECD a pokud by byly připsány na zřízený transparentní účet strany.


Zdůvodnění a zdroje

Vybraná změna v minulosti

Aktualizace: 08/2016 Historie změn parametru

Efektivita:
100 %
Současný stav:
60 %
Návrh je ve Sněmovně

Návrh novely zákona o volbách do Poslanecké sněmovny, který Senát vrátil do Poslanecké sněmovny, stanoví politickým stranám povinnost vést pro účely volební kampaně speciální transparentní účet u finanční instituce na území České republiky a platit z něho volební výdaje. Návrh nedovoluje poskytování darů na volební kampaně ze svěřenských fondů ani od zahraničních právnických osob.

V porovnání se současným stavem


Aktualizace: 10/2017 Historie změn parametru

Efektivita:
100 %
Současný stav:
100 %
Právní předpis je účinný a funguje

Zákon o volbách do Poslanecké sněmovny, ve znění účinném od 1. ledna 2017, stanoví politickým stranám povinnost vést pro účely volební kampaně speciální transparentní účet u finanční instituce na území České republiky a platit z něho volební výdaje. Zákon nedovoluje poskytování darů na volební kampaně ze svěřenských fondů ani od zahraničních právnických osob.